Porady

Na co zwrócić uwagę przed zakupem garnituru?

Zespół VRG
14.07.2025
9 min.
46
Na co zwrócić uwagę przed zakupem garnituru?

Wybór odpowiedniego garnituru potrafi przysporzyć wielu dylematów, zwłaszcza jeśli nie robimy tego na co dzień. Krój, materiał, kolor, detale — każdy z tych elementów ma znaczenie i wpływa na ostateczny efekt. Jeśli chcesz uniknąć nietrafionego zakupu i czuć się dobrze w swoim stroju, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci wybrać garnitur dopasowany do Twoich potrzeb i sylwetki.

Spis treści

  1. Stylizacja stosowana do okazji

  2. Sezonowe stylizacje – dopasuj garnitur do pogody

  3. Tkaniny garniturowe – na co warto zwrócić uwagę?

  4. Jak dobrać garnitur do sylwetki? Praktyczne wskazówki

  5. Jak powinna leżeć marynarka garniturowa?

  6. Jak powinny leżeć spodnie garniturowe?

1.

Stylizacja stosowana do okazji

Przed zakupem garnituru należy określić stopień formalności okazji, na które będzie on wykorzystywany. Jeśli potrzebujesz wyłącznie jeden garnitur, który mógłby służyć na wiele okazji, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie ciemny granat. Podobnie sprawa się ma w przypadku okazji formalnych, podczas których potrzebujemy klasycznego i stonowanego stroju. W takim przypadku najlepiej wybrać całoroczny garnitur z wełny czesankowej, który będzie wyglądał właściwie niezależnie od okazji, pory dnia czy roku oraz będzie komfortowy. Ślub czy ważne spotkanie służbowe z pewnością będą okazjami, na które klasyczny garnitur nada się idealnie.

Na okazje mniej zobowiązujące można wybrać garnitur bardziej ekstrawagancki czy nieformalny. Można dowolnie wybierać spośród wielu dostępnych wzorów, kolorów czy fasonów. Dzięki doborowi odpowiednich dodatków możesz uzyskać efekt, którego dokładnie oczekujesz od swojej stylizacji. W przypadku garnituru smart casualowego ogranicza nas tylko wyobraźnia.

2.

Sezonowe stylizacje – dopasuj garnitur do pogody

Warto zwrócić uwagę na to, o jakiej porze roku odbywa się wydarzenie, na które chcemy kupić garnitur. Jesienią i zimą lepiej postawić na materiały o bardziej zwartym splocie i o większej gramaturze jak, np. harris czy donegal tweed lub flanela. Z jesienną aurą dobrze będą komponować się kolory obficie występujące o tej porze roku, jak brązy, ciemne zielenie, odcienie ciepłej żółci i pomarańczy oraz czerwienie, ale także fiolety i bordo. Zimą z kolei dobrze będą wyglądać kolory ciemne (granat, grafit, czerń), które będą na dodatek łatwiejsze w pielęgnacji o tej porze roku niż jasne kolory jasne.

Wiosną i latem z kolei idealnie nadadzą się materiały o luźnym splocie, jak tropik czy len oraz marynarki bez podszewki, dzięki czemu zadbasz o odpowiedni komfort termiczny przy wyższych temperaturach. Okres wiosenno-letni to również pora na żywsze i jasne kolory, dlatego warto zaopatrzyć się w garnitury koloru niebieskiego, beżowego czy błękitnego.

3.

Tkaniny garniturowe – na co warto zwrócić uwagę?

Przed zakupem garnituru należy spojrzeć na to, z jakich materiałów został on wykonany. Najlepiej jest szukać garniturów, które są wykonane z naturalnych materiałów, jak len, bawełna i wełna. Warto również sprawdzić, czy dany garnitur posiada wszywkę, informującą o tkalni, z której pochodzi materiał. Jest ona wszywana do przedniej części podszewki marynarki, a jej obecność świadczy o wiadomym pochodzeniu materiału garnituru. Ważnym aspektem garnituru jest jego podszewka, choć niewielu mężczyzn zwraca na nią uwagę. Powinna być ona wykonana z materiału dość odpornego oraz przewiewnego. Najlepszymi materiałami na podszewki są wiskoza, acetat i cupro. Wszystkie te materiały są pochodzenia naturalnego i odznaczają się przewiewnością.

4.

Jak dobrać garnitur do sylwetki? Praktyczne wskazówki

Bezpośrednio przed zakupem, będąc w przymierzalni, trzeba przyjrzeć się garniturowi pod względem jego dopasowania. Chcąc dobrać odpowiedni garnitur do swojej sylwetki można kierować się pewnymi ogólnymi zasadami, wynikającymi z budowy ciała. Dla bardzo szczupłych mężczyzn najlepszy będzie garnitur w wersji Mocno Wyszczuplonej, dzięki czemu nie będzie on wyglądał zbyt obszernie. Cechy charakterystyczne to mocno podkreślona talia oraz wąska linia nogawki w przypadku garniturów i spodni. 

Dla osób o klasycznej szczupłej budowie ciała właściwym wyborem będzie Sylwetka Wyszczuplona to delikatne podkreślona talia oraz prosta,  smukła linia nogawki w przypadku garniturów i spodni. Z kolei dla mężczyzn o regularnej budowie ciała dedykowane są garnitury o sylwetce standardowej, charakteryzujące się niedużym wycięciem w talii, rękaw z „luzem” dla większego komfortu użytkownika oraz prosta linia nogawki. Natomiast Sylwetka Standardowa Plus oznacza wersję poszerzoną, o mocnych ramionach, rozbudowanej talii, udach i bicepsach. Cechy charakterystyczne to prosty krój o sporych luzach zapewniający dużą swobodę użytkownika oraz prosta linia nogawki w przypadku garniturów i spodni. 

5.

Jak powinna leżeć marynarka garniturowa?

Marynarka garniturowa niezależnie od sylwetki powinna leżeć na mężczyźnie w określony sposób.

Szerokość marynarki w ramionach powinna być zgodna z naturalną linią ramion u mężczyzny. Zgodnie z tą zasadą nie powinny mieć miejsca sytuacje, gdy marynarka na wysokości ramion wystaje poza ich linię, nienaturalnie poszerzając w tym miejscu mężczyznę (w przypadku zbyt dużego rozmiaru marynarki) oraz, gdy między końcem wkładu barkowego marynarki a ramieniem na wysokości bicepsa, tworzy się wgłębienie (w przypadku marynarki o zbyt małym rozmiarze).

Klapy marynarki powinny mieć odpowiednią szerokość. Uniwersalną zasadą jest, że powinny mieć one w swoim najszerszym punkcie szerokość przynajmniej połowy odległości między kołnierzem marynarki a końcem jej ramion. Dzięki temu szerokość klap jest dostosowana do szerokości klatki i ramion mężczyzny oraz zachowane są odpowiednie proporcje sprzyjające wizerunkowi. Odpowiednia szerokość klap sprawia bowiem, że sylwetka wizualnie nabiera kształtu litery „V”, co jest rzeczą pożądaną przez mężczyzn.,

Górny guzik marynarki powinien być osadzony na wysokości talii. Nie jest dopuszczalna sytuacja, gdy jest on umieszczony ponad talią, ponieważ daje to niekorzystny efekt wizualny. Talia w marynarce powinna być ponadto wyraźnie widoczna. Można to sprawdzić, opuszczając swobodnie ręce i sprawdzając przy tym, czy widoczny jest prześwit między talią, a rękawem marynarki, jeśli tak, marynarka ma dobrą szerokość. Jednak należy jeszcze zwrócić uwagę na to, by marynarka, nie była zbyt ciasna w talii, gdyż wtedy będzie opinać odcinek lędźwiowy, nadając z profilu sylwetce mężczyzny kształt łuku.

Długość marynarki, niezależnie od posiadanej sylwetki, powinna być taka, by zakrywała pośladki. W ten sposób sylwetka mężczyzny (od kołnierza do końca marynarki, a następnie do końca nogawek) jest podzielona na pół, tworząc miły dla oka efekt.

6.

Jak powinny leżeć spodnie garniturowe?

Klasyczne spodnie garniturowe powinny mieć określony krój. Nie mogą one przylegać mocno do ciała, chociażby ze względu na to, że będą wtedy po prostu niewygodne, szczególnie w pozycji siedzącej, ale również z uwagi na ograniczoną rozciągliwość wełny, z której zrobionej są spodnie garniturowe. Zakładając spodnie garniturowe, należy zwrócić uwagę na to, czy nie są zbyt wąskie. Pewną podpowiedzią może być tu ułożenie kieszeni bocznych, gdyż w zbyt małych spodniach będą odstawać od spodni.

Spodnie powinny swobodnie opadać po wstaniu. Jeśli tego nie robią, należy jeszcze raz się zastanowić nad ich rozmiarem, ponieważ mogą być zbyt wąskie. W tym aspekcie należy też zwrócić uwagę na skarpety garniturowe. Powinny być one stosunkowo cienkie, a materiał, z którego są zrobione nie powinien być szorstki, by spodnie nie zahaczały o skarpety i mogły swobodnie opadać.

Długość spodni jest rzeczą bardzo ważną dla estetyki całego garnituru. Spodnie, które zawijają się przy bucie nie wyglądają estetycznie. Rzekoma zasada mówiąca o tym, że skarpety kategorycznie nie mogą być widoczne spod nogawek (niektórzy twierdzą, że również w pozycji siedzącej) jest nieprawdziwa. Od samych początków noszenia garniturów nogawki spodni miały mieć taką długość, by nie tworzyły się na nich żadne załamania. Dopuszczalne jest jedynie jedno estetyczne załamanie z przodu nogawki. Taka właśnie długość nogawek sprawia, że sylwetka mężczyzny nie jest zniekształcona przez liczne załamania nogawek u dołu spodni.

Szerokość nogawek jest ściśle połączona z ich długością i ma równie ważny wpływ na całość stylizacji. Panująca w tym kontekście zasada mówi o tym, że im szersze nogawki spodni, tym powinny być dłuższe i odwrotnie, im węższe nogawki, tym krótsze powinny być. Jest to wskazówka, która pozwoli na uzyskanie efektu braku załamań lub jednego załamania na spodniach garniturowych. Jest to szczególnie ważne przy wyborze nieco węższych spodni garniturowych, gdyż stosunkowo wąskie nogawki w sytuacji, gdy są zbyt długie, tworzą wiele załamań.

Do dzisiaj można spotkać się ze stwierdzeniem, że tylna część nogawki powinna zachodzić na piętę buta. Jest to oczywiście twierdzenie prawdziwe, choć tylko w pewnym przypadku. Nogawka spodni powinna zachodzić na piętę tylko w przypadku, gdy szerokość spodni gwarantuje to, że z przodu będzie się tworzyć maksymalnie jedno estetyczne załamanie.

Polub artykuł
Udostępnij
Facebook Instagram YouTube Linkedin