Porady
Wełna, len czy bawełna? Jak wybrać materiał garnituru na lato

Letnie miesiące nierozerwalnie łączą się wysokimi temperaturami, co wielu mężczyznom sprawia nie lada kłopot przy wyborze garnituru. Owszem, bardzo wysokie temperatury sprawią, że noszenie marynarki może być niekomfortowe, lecz dzięki umiejętnemu dobraniu materiału na garnitur letni możliwe jest zminimalizowanie nieprzyjemnych odczuć. Ważne jest, by letni garnitur był uszyty z przewiewnej i naturalnej tkaniny. Len, wełna i bawełna idealnie nadają się na materiały do letnich stylizacji garniturowych, a wybór tkaniny zależy do indywidualnych preferencji.
Lniany garnitur – styl i wygoda na co dzień
Len jest obecnie bardzo popularnym wyborem mężczyzn na letnie garnitury, choć mówi się, że jest to tkanina, którą się kocha albo nienawidzi. Wynika to z jego najbardziej charakterystycznej cechy, czyli tendencji do gniecenia się. Jest to rzecz, którą w przypadku lnu po prostu trzeba zaakceptować i się nią nie przejmować. Według wielu osób to właśnie zagniecenia decydują o jego wyjątkowym uroku. Inną specyficzną cechą lnianych ubrań jest pojawianie się na ich powierzchni już podczas procesu produkcji i w trakcie użytkowania niewielkich supełków. To również jest dla lnu rzecz zupełnie normalna, którą nie warto się przejmować.
Zdecydowanie największym walorem lnu jest przewiewność gwarantowana bardzo luźną strukturą splotu, dzięki czemu powietrze swobodnie może przenikać przez materiał, a noszenie lnianych ubrań sprawia wielką przyjemność.
Kolejnym istotnym atutem lnu, który sprawia, że jest to idealny materiał na letnie garnitury, a o którym mało kto wie, jest higroskopijność. Len może bowiem wchłonąć pewną ilość wilgoci i skutecznie odprowadzić ją z ciała, dzięki czemu mamy wrażenie, jakbyśmy się mniej pocili.
W kontekście lnu warto jeszcze wspomnieć o jego dużej wytrzymałości. Jest to materiał odporny na wiele czynników zewnętrznych i mechanicznych, dzięki czemu z pewnością posłuży wiele lat przy odpowiednim traktowaniu.
Bawełniany garnitur – lekko, swobodnie i elegancko
Kolejną tkaniną wartą rozważenia w kontekście letnich garniturów jest bawełna. Choć jest to jeden z najmniej popularnych materiałów na garnitury, to posiada on swoje zalety. Przede wszystkim bawełna jest materiałem naturalnym, który odpowiednio utkany ma odznacza się dużą przewiewnością.
Garnitur bawełniany, podobnie jak lniany, ma tendencję do gniecenia się, co nie jest ani zaletą ani wadą. Taka jest po prostu jego charakterystyka. Z tego jednak powodu garnitury z obu tych materiałów niestety nie nadają się na formalne okazje, ale nadadzą idealnie dla gościa weselnego, niezobowiązujące spotkania towarzyskie, ale i dla pana młodego, jeśli ślub i wesele są utrzymane w luźnej stylistyce.
Jeśli szukamy nietypowego garnituru letniego, który przyniesie komfort latem, warto zastanowić się nad korą bawełnianą zwaną także bawełną seersucker. Jest to bawełna tkana w specjalny sposób, gdzie stosuje się różne napięcia przędzy, dzięki czemu uzyskuje się efekt zmarszczenia materiału. Taki zabieg sprawia też jednak, że tkanina przyjmuje luźniejszą, zwiększając swoją przewiewność.
Wełniany garnitur – klasyka w letnim wydaniu
Garnitur wełniany na lato również będzie dobrym wyborem, w szczególności, jeśli od swojego stroju oczekujemy wysokiego poziomu formalności. Wełna sama w sobie, jako materiał naturalny, jest przewiewna, więc zapewni nam odpowiedni komfort.
Wybierając wełnę na klasyczny garnitur, można skierować się ku wełnie czesankowej, z której robi się obecnie większość garniturów całorocznych. Aby uzyskać ten rodzaj wełny, należy jej włókna poddać czesaniu podczas jednego z etapów produkcji, dzięki czemu stają się one gładsze i możliwe jest oddzielenie włókien dłuższych od krótszych. Dłuższe włókna są wykorzystywane do produkcji garniturów całorocznych z wełny czesankowej, a właśnie dzięki ich długości, można uzyskać relatywnie cienką tkaninę.
Dla osób oczekujących czegoś wyjątkowego od swojego letniego garnituru dobrym pomysłem będzie wełna typu tropik, która jest tkana w bardzo luźny sposób, dzięki czemu odznaczać się będzie dużą przewiewnością. Jej charakterystyczną cechą jest przejrzystość (marynarki z tej wełny nie posiadają klasycznej pełnej podszewki). Tropik jest przeważnie matowy i lekko porowaty.
Podobne właściwości posiada wełna typu fresco – jest przejrzysta, przewiewna, ma chropowatą strukturę i jest bardzo lekka. Jej włókna są jednak ze sobą bardzo mocno skręcone, mocniej niż w przypadku innych rodzaju wełen, dzięki czemu jest wysoce odporna za zagniecenia i bardzo trwała.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze letniego garnituru?
Decydując się na letni garnitur, warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych rzeczy potencjalnie wpływających na komfort jego noszenia przy wysokich temperaturach.
Pierwszą taką rzeczą jest podszewka. Powinna być ona wykonana z wiskozy, acetatu lub cupro. Wszystkie te materiały są pochodzenia naturalnego (wiskoza i acetat są wytwarzane z celulozy drzewnej, natomiast cupro z celulozy bawełnianej) i zostały poddane specjalnej obróbce chemicznej, nadającej im pożądane efekty. W tym przypadku będzie chodzić przede wszystkim o bardzo dobre właściwości przepuszczające powietrze, co jest bardzo ważne w kontekście garniturów czy płaszczy oraz śliską powierzchnię, gwarantującą, że koszula czy golf założone pod marynarkę nie będą się zatrzymywać pod marynarką. Podszewka jest jednak dodatkowym materiałem w garniturze, a im mniej warstw materiału dzieli naszą skórę od powietrza, tym lepiej będziemy się czuć w upalne dni. W związku z tym można zdecydować się na garnitur bez podszewki, który będzie miał luźniejszy charakter, ale za to będzie bardziej przewiewny.
Kolejną ważną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę, wybierając garnitur na lato, jest splot materiału, z którego został wykonany. Mimo tego, że garnitur może być wykonany z naturalnego materiału, to użycie gęstego, ścisłego splotu uniemożliwi właściwy przepływ powietrza i sprawi, że nie będzie komfortowy w noszeniu w ciepłe dni. Dobrym przykładem są garnitury wykonane z harris tweedu, który nie tylko ma gęstszy splot od wełny czesankowej, a tym bardziej tropiku i fresco, ale też ma większą gramaturę.
W kontekście gramatury należy jednak wspomnieć, że ma ona zdecydowanie mniejszy wpływ na przepływ powietrza niż splot. Dobrze może to zobrazować przykład bawełny oxford, która uznawana jest za typowo letnią tkaninę pomimo tego, że jest grubsza od chociażby popularnej bawełny dwuskrętnej wykorzystywanej do produkcji koszul. „Letniość” bawełny oxford zapewniona jest przez specyficzny luźny splot koszykowy, który zapewnia przepływ powietrza.
Kupując garnitur na lato, warto zdecydować się na krój, który nie przylega zbyt mocno do ciała. Ważne jest bowiem to, by między skórą a materiałem garnituru było odpowiednio dużo miejsca dla powietrza. Zapewnia to nie tylko dobrą wentylację, ale także izolację od cieplejszego powietrza na zewnątrz garnituru.
Wreszcie ważnym czynnikiem może okazać się wypełnienie marynarki. Przeważnie w marynarkach można spotkać się z wypełnieniem zwanym flizeliną, która jest przyklejana do wewnętrznej strony materiału (znajduje się zatem między materiałem zewnętrznym marynarki a podszewką) i ma za zadanie usztywnić przód oraz klapy marynarki i przez to nadać jej formalności. Alternatywą dla tego rodzaju wypełnienia jest płótno krawieckie, które ma to samo zadanie, lecz jest ono wszywane, a nie klejone. Poza tym płótno krawieckie jest wykonane z płótna lnianego splecionego z włosiem wielbłądzim, końskim lub kozim. Dzięki zastosowaniu wyłącznie naturalnych i przewiewnych materiałów oraz braku klejenia, płótno krawieckie jest bardziej przewiewne niż flizelina. Można również spotkać się z marynarkami, które są wykonane na półpłótnie (ang. half canvas), gdzie tylko górna połowa marynarki posiada usztywnienie lub pełnym płótnie (ang. full canvas), w którym cały przód marynarki jest usztywniony (niekiedy płótno krawieckie może zostać wzmocnione klejem, jak w przypadku flizeliny).